V rámci dernisáže výstavy „Psychosoma Matky Prahy“ výtvarnice Hany Alisy Omer v Šalounově vile budete mít možnost zúčastnit se rozpravy mimořádně kreativních žen:
Hana Sar Blochová
(publicistka, autorka knih, zpěvačka, instrumentalistka, kunsthistorička)
Terezie Dubinová
(kulturoložka, hebraistka, astroterapeutka)
Hana Alisa Omer
(výtvarnice)
na téma Role duchovních symbolů v současném umění.
Moderuje Bára Jurkovičová
(terapeutka, ritualistka, provozovatelka centra Odonata v Šalounově vile)
Každá z žen vnáší do tématu svůj jedinečný vhled.
Po rozpravě jste zváni na přípitek, vánoční posezení, prodej knih a obrazů nebo povídání s autorkami.
Hana Alisa píše:
„S Terezií Dubinovou máme hluboké duchovní rozhovory již od roku 2015, kdy uspořádala v Jičíně výstavu z mé tvorby Od Holokaustu k Nebeskému Jeruzalému a též uzavřela mou výstavu Nebeská Praha vloni v Tibet Open House.“
Terezie Dubinová:
„Vyrostla jsem v (post)patriarchální kultuře jako perspektivní intelektuálka. Teprve hluboká životní krize mě donutila ponořit se do temných hloubek potlačeného ženského Božství a znovuobjevit Jeho/svoji ženskou sílu a kvality. Silně cítím kořeny evropské spirituality, které nelze opomíjet a revolučně zavrhnout: pohanství, judaismus a křesťanství.“
Hana Alisa Omer:
„Jsem velice ráda, že mimořádná spisovatelka, historička umění a hudebnice Hana Sar Blochová (píšící pod pseudonymem Rosa De Sar) souhlasila s účastí na této akci. Její kniha Magisterium Karlštejn mi poskytla jedinečnou inspiraci k vytvoření Nebeské Prahy – hlavního díla této výstavy.“
O předmětu debaty, která se bude týkat témat vystaveného díla „Praha Nebeská“ píše Rosa De Sar:
„Město Praha je prastarým duchovním centrem s mystickým počátkem, kde po staletí působily také kněžky Bohyně Matky Země, aby udržovaly spiritualitu místa. Libušino proroctví o slávě hvězdného města bylo českým králům známo, a proto se císař Karel IV. a jeho syn Václav IV. ve 14.století osobně ujali duchovní symboliky Nového Jeruzaléma, jež byla dříve naznačena v malířské výzdobě hradu Karlštejna.“
Zásadním symbolem v díle Nebeská Praha je posvátný oheň zářící ze srdce Matky Země a Matky Prahy. Na tím se vznáší geometrický diagram, jež je zde znázorněn v dynamické perspektivě, sloužil jako půdorys mnoha posvátných míst, včetně Stonehenge, Velké pyramidy a Platónova ideálního města Magnesie.
Na této výjimečné akci si budete moci zakoupit knihy Hany Sar Blochové (Rosa De Sar) a Terezie Dubinové, a též obrazy, reprodukce a tisky Hany Alisy Omer.
Knihy na místě ke koupi:
Terezie Dubinová
kniha DENÍK IZRAELSKÉHO PUTOVÁNÍ
„Co teď čtu? Děkuji Terezii Dubinové za Deník izraelského putování. Miluji pravdivé, autentické a skutečné příběhy. Tento deník můžete číst jen dokonale přítomní, jinak se Vám bude stávat, že najednou nevíte, o čem je řeč. Cítíte emoce, jako byste byli součástí příběhu, která ale nesmí zasahovat. Cítíte i to, co nebylo řečeno, cítíte i to, co nedokážete popsat, ale je to tam…“ (Petra Skoumalová, lektorka tance)
„Tvůj deník Izraelského putování jsem dostala od sestry k Vánocům a moc jsem si ho užila! Jako bych tam byla s tebou! Nechystáš se psát nějaký další? Máš dar zprostředkovat niterný prožitek z těch míst a předat takový neturistický, zúčastněný dojem. Teď mám velmi omezené schopnosti cestovat, tak si moc užívám zprostředkované zážitky z cest jiných, když je moje cestovatelská duše hladová….“ (Kateřina Kramolišová, psycholožka, autorka, lektorka ženských seminářů)
kniha JAK NAPRAVOVAT SVĚT: ROZHOVORY S INSPIRATIVNÍMI IZRAELCI
„Kniha je pro mne milostným románem a lékařsko-terapeutickou příručkou v jednom. Čtenář se v ní prostřednictvím rozhovorů setká s autorčinou pozoruhodnou erudicí a intimní znalostí současné izraelské společnosti. Je to kniha o tikkun olam, je to jiný pohled na Izrael a izraelskou společnost. Je to reportáž do židovského srdce.“ (Daniel Soukup, judaista a bohemista)
„Bezmála čtyřicet příběhů autorčiny knihy JAK NAPRAVOVAT SVĚT vytváří pestrou mozaiku lidí s odlišnými geografickými, sociálními a kulturními kořeny. Zachycuje Izrael, který my, profesionální žurnalisté, nedokážeme navzdory vší snaze představit v omezeném prostoru novinových, rozhlasových nebo televizních reportáží. Od toho tu jsou citlivé vypravěčky a sběrači příběhů, jako je Terezie Dubinová.“ (Jakub Szantó, novinář, televizní reportér, spisovatel)
Rosa De Sar:
Magisterium Karlštejna
Strážkyně paměti
Marie z Magdaly a ženy v životě Ježíše?
Mesiáš
Přes 50 let své umělecké tvorby zpracovávám vnitřní a vnější výzvy v mém životě. Hlavní inspirací mi byla a je nutnost překlenutí paradoxů nekonečných hlubin Bytí.
Mou poslední a vlastně i největší malbou je vize „Nebeská Praha“, která navazuje na vize maleb „Nebeský Jeruzalém“, avšak vyvíjí je v nové – pražské podobě se symbolikou jejich mýtů, archetypů, architekturou, sochami a historií.