Pronikněte do příběhů a mnohovrstevnaté symboliky obrazů, divadelních představení a performancí V. Kiseljova. Dozvíte se také nové souvislosti o životě a tvorbě autora a i dalších portrétovaných umělců a hermetiků.
Co uvidíte?
„Kiseljovova malba čerpá své zdroje z různých fází vývoje vizuálního umění, když pro něj nejsilnější se přeci jen zdá být symbolistní intence a intelektuální náročnost počátků modernismu. Všechny podněty však Vladimír po svém syntetizuje, a ve svém důsledku se spoléhá při malbě také na svoji intuici. Obraz však u něj nemá mít jen estetickou funkci, je komplikovaným sdělením. Většina vystavených obrazů tak má spletitá a do sebe zapletená mytologická, symbolistická a metaforická témata. A také pracuje se synchronicitou, a to jak ve smyslu estetickém, tak významovém.
Jedno z vystavených Kiseljovových témat jsou mytologické akty a mystické obrazy hudby, odtud je pak jen krok k organicky abstraktním obrazům, vycházejícím z půdorysů velkých měst. Města jsou podhoubím pro různé příběhy a také kulturními epicentry s nepřebernou řadou osobností, některým z nich malíř vzdává hold zde na výstavě. Vidíme osobitě pojaté portréty hermetiků Zeyera, Kefera, Lasenica, či dirigentů Rafaela Kubelíka a Karla Ančerla – ale také zde tvořícího sochaře Šalouna.
Kiseljovův obrazový svět zkrátka čerpá z vysoké kultury, jak nám ji zanechala západní civilizace, a přidává k ní svůj díl snažení, vycházející z propojovaných divadelních, scénických, hudebních, malířských a spisovatelských aktivit; chtělo by se říci v duchu wagnerovského gesamtkunstwerku. Ve své malířské tvorbě si nepřestává idealizovat svět vysokého umění, ve kterém pátrá po svém osobním ráji, který by mohl být rájem i pro nás pro ostatní.!
Z textu kurátora Martina Dostála
Expresivní obrazy Vladimíra Kiseljova vyjadřují jeho synestetické vnímání světa – autor vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy vzácně propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas. Je autorem vlastního výtvarného směru – Synestetismu.