Hana Alisa Omer vás v rámci své probíhající výstavy „Psychosoma matky Prahy“ v Šalounově vile srdečně zve na přednášku s prezentací o konceptech Nebeské Prahy a Nebeského Jeruzaléma.
Praha je během své tisícileté historie spojena s Jeruzalémem v mnoha ohledech, z nichž jedním z nejzásadnějších je vizionářská snaha otce Čech krále Karla IV. týkající se k vytvoření „Nebeského Jeruzaléma“ v Praze a na Karlštejně…
Obrazy „Nebeský a pozemský Jeruzalém“ tvořila H.A.Omer v letech 1994-2000 v Izraeli, s inspirací myslitele, vizionářského architekta, kabalisty, a dalo by se říci soudobého proroka z Jeruzaléma, Dr. Yicchaka Hayutmana (1943–2021).
H.A.Omer: „V těchto malbách, v nichž se odehrává komplexní vzájemná interakce mezi nebeským a pozemským Jeruzalémem, se nachází vizualizace idejí vycházejících mimo jiné i z mojí intuitivní interpretace tématu biblických vidin, leč spíše v novodobé, feministické symbolice.“
Dílo Nebeská Praha bylo vytvořeno v letech 2020-2022 a je součástí probíhající výstavy. Hana Alisa bude hovořit o kabalistické symbolice díla Nebeská Praha, které je vlastně pokračováním a tvůrčím dovršením cyklu vidin Nebeského Jeruzaléma.
V díle Nebeská Praha, podobně jako u dvou obrazů z cyklu Nebeský Jeruzalém, kompozice vize vychází ze schématu kabalistického Stromu života. I zde je patrný mnohorozměrný symbolický a mytologický jazyk, nyní však spojen s českými archetypy. Jejich zenitem je schéma Nebeského Jeruzaléma, zrozeno z kružidla Prvního Geometra…
Hana Alisa Omer spojuje obě města i ve svém osobním příběhu.
Poté, co v umělecké vesnici Ein Hod v Izraeli při lesním požáru v roce 2010 vyhořel její dům, začala žít v Praze, která jí poskytla nové zázemí. Nadto, s inspirací její jedinečné krásy, historie, bájesloví, silových míst, věží a mostů, pahorků, stezek, řek a potůčků se obnovila její kreativita a začala znovu malovat.
V Praze pak uspořádala několik výstav s názvem: „Spojení Praha – Jeruzalém“, například v Židovské obci v Praze nebo ve Sboru církve bratrské. S tím přišlo uvědomění, že jejím dalším životním úkolem tedy musí být „Nebeská Praha“.
Jste tedy srdečně zváni na tuto transkulturní duchovní událost, která se bude konat ve vile Ladislava Šalouna v Oválné pracovně, kde pořádal své seance se svobodnými zednáři a předními českými umělci své doby…
Mou poslední a vlastně i největší malbou je vize „Nebeská Praha“, která navazuje na vize maleb „Nebeský Jeruzalém“, avšak vyvíjí je v nové – pražské podobě se symbolikou jejich mýtů, archetypů, architekturou, sochami a historií. Toto dílo je nyní k vidění v centru Odonata v Šalounově vile, spolu s výběrem obrazů z cyklu „Praha Jedinečná“.