Extáze a instáze: dvě brány 3/3 – 21.11.
Volná série tří prožitkových večerů s úvodem do klasických technik meditace, snadných cvičení a špetkou přirozeného transu.
Odborník v oblasti sociálních inovací a EU fondů, světové mystiky a meditačních technik,
psychedelické spirituality a destigmatizace psychedelik
Motto:
Mgr. Jan Blahůšek absolvoval evangelickou teologii na Univerzitě Karlově a postgraduálně zde studoval religionistiku. Zabývá se světovou mystikou, máhájánovým buddhismem a psychedelickou spiritualitou. Je členem odborné sekce České psychedelické společnosti, kde se věnuje propojování psychedelie, mystiky a meditace. Je spoluautorem knihy „Psychedelika a psychonautika“ (Vojtěch Cink a kol., 2022), spolupracuje s religionistickým časopisem DINGIR nebo pořadem Hergot! na Radiu Wave Českého rozhlasu.
Na Ministerstvu práce a sociálních věcí se mnoho let podílel na řízení národních sociálních programů a inovačních iniciativ EU. V současnosti koordinuje projekt 3. lékařské fakulty UK s názvem „Destigmatizace terapeutického využití psychedelik v psychiatrii a jejich využití v rámci ČR k reintegraci dlouhodobě práce neschopných lidí zpět do života“ spolufinancovaný EU a realizovaný týmem MUDr. Tomáše Páleníčka, PhD.
Celoživotně se věnuje různým spirituálním tradicím také prakticky. Mezi jeho učitele patřili léčitel a průkopník východních filozofií u nás Bohumil Houser, učitel zenu, mahajány a taoismu Jan Žlábek nebo japonský profesor a učitel šin a zen buddhismu Kemmjó Taira Sató. Jan vede neformální meditativní setkání, např. „Extáze a instáze: dvě brány mystické zkušenosti“, „NirVANA: zen, čchi-kung a mantry“ a společně s Petrem Soukupem ml. rituály „Čaj, ticho a zen“.
Jeho vášní je vedle tance také psaní poezie. V posledních letech se zaměřuje na tvorbu autorských českých manter a písní inspirovaných přírodní spiritualitou, entheogenními rituály a starodávnou léčitelskou tradicí Medicine Buddhy. Postupně se tak rodí jeho nový meditačně-hudební projekt „JAM z Podhoubí: bubny a mantry lesa“.
A koho považuje Jan za svého největšího současného učitele umění života? No, samozřejmě svou patnáctiletou dceru Emu, která mu jednou poradila: „Tati, ty radši už nemysli – a já budu myslet za tebe.“ Haux, haux, bódhi svahá :))
Jan vystudoval evangelickou teologii na Universitě Karlovy v Praze.
Postgraduálně zde a v Londýně poté studoval religionistiku a zabýval se především mahajánovým a zenovým buddhismem.
Celoživotně se věnuje různým mystickým tradicím také prakticky. Na vysoké škole se seznámil s jógou, zenovou meditací a čchi-kungem, které dodnes praktikuje.
Mezi jeho osobní duchovní průvodce patřili jogín, léčitel a nestor alternativní medicíny v ČSSR Bohumil „Medicine Buddha“ Houser, učitel zenu, mahajány a taoismu Jan Žlábek, japonský profesor a učitel šin buddhismu Kemmjó Taira Sató, indická jogínka Mátá Amritánandamájí a další.
Volná série tří prožitkových večerů s úvodem do klasických technik meditace, snadných cvičení a špetkou přirozeného transu.